A fogszabályozó viselésére akkor van szükség, ha a fogak állása nem megfelelő és ez esztétikai, élettani vagy rágási problémákat okoz. A fogszabályozás megszüntetheti a torlódásokat, fogak közötti réseket, a metszőfogak előre állását, egyszóval szép, rendezett mosoly érhető el.
A saját fogak szabályozása kíméletesebb és költségkímélőbb, mint a helyettesítő fogpótlások készítése vagy a fogtorlódások miatt kialakult szuvasodások kezelése. Segítségével sok esetben megelőzhető a rendellenes erőhatások miatt létrejött fogágybetegség kezelése. A fogszabályozás tehát lehetővé teszi a saját foganyag megőrzését és ráadásul végleges megoldást nyújt a szabálytalanul álló fogak problémájának megoldásában.
Fogszabályozó készülékek típusai
Kivehető fogszabályozó készülékek
Kivehető fogszabályozó készüléket többnyire gyermekkorban, vagy egyszerűbb fogelmozdításokra felnőttkorban használnak. Ezek a kivehető készülékek készülhetnek különálló módon egy-egy állcsontra, de vannak olyanok is, amibe mindkét fogsor beleharap és így fejt ki a fogelőtöréskor hatást a fogakra és az állcsontok növekedésére.
Miután ezek a készülékek műanyagból készülnek anyagukban színezhetőek a szivárvány minden színében, különféle matricát lehet beléjük tenni, a páciens nevét is bele lehet írni és csillámporok különböző árnyalata közül lehet választani. Vannak, viszont olyan kivehető készülékek, amelyek gyárilag előkészítettek és méret alapján az orvosunk választja ki őket. A kivehető fogszabályozó készülékek érthető tulajdonsága az, hogy nagyban függ hatékonyságuk attól, hogy a páciens milyen rendszerességgel és naponta mennyi ideig viseli azokat. Ezeket a készülékeket többnyire éjszaka, vagy éjszaka és néhány nappali órában kell viselni.
A rögzített fogszabályozó készülékek
A rögzített készülékek elemei a zárak, un. “brekettek” (angolul brace, vagy brackett) amiket a fog meghatározott pontjára rögzítenek ragasztóval. A rögzítő elemek lehetnek pici gumikarikák és fém, ill. teflonnal bevont, fehér fém drótok. A gumikarikák a szivárvány minden színében beszerezhetők és a fiatalok kedvencei. Vannak köztük sötétben foszforeszkáló gumik is. Ezen felül természetesen sok apró elemet lehet a rendszerhez illeszteni a kezelés során. A zárak anyaga lehet fém (ez a leggyakrabban használt és legismertebb), de lehet porcelán, vagy műanyag, amelyek kevésbé feltűnővé teszik a fogszabályozó készüléket.
Leendő fogorvosa
